Reklamat.info Vendos nje reklame
Kerko reklamat ne
Hyrja >> Faqja parardhese >> Detajet e reklames
Qytetet
Gjithe qytetet
-DIASPORA (843)
-KOSOVE (477)
-MALI ZI (21)
-MAQEDONI (55)
Berat (22)
Durres (295)
Elbasan (47)
Erseke (4)
Fier (25)
Gjirokaster (10)
Kavaje (13)
Korce (19)
Kruje (7)
Kucove (13)
Kukes (6)
Lac (11)
Lezhe (24)
Lushnje (10)
Permet (6)
Pogradec (11)
Sarande (20)
SHkoder (31)
Tepelene (6)
Tirane (719)
Tropoje (10)
Vlore (49)
Reklamat e Reja
Reklamat Ekstra

Shkarko Tolbarin
Kanė efekte anėsore kontraceptivėt hormonalė?

PYETJE - PERGJIGJE

Kanë efekte anësore

kontraceptivët hormonalë?

Jam një vajzë 21 vjeçe dhe doja të mësoja më

shumë rreth kontraceptivëve. Çfarë janë

kontraceptivët hormonalë, çfarë efekti kanë në

organizëm dhe a kanë efekte anësore?

MEGI

Për shqetësimin tuaj kemi pyetur mjeken

gjinekologe, Kozeta Mustafaraj:

“Së pari do sqaroja se kontraceptivët hormonal janë

përbërës steroidë seksualë femërorë të tipit: estrogjen,

progresteron ose vetëm progestativ. Mund të merren

në formën e kontraceptivëve oral, impiante ose me

injektim. Me përdorim më të gjerë janë kontraceptivët

oralë të formave dhe përbërjeve të ndryshme.

Përsa i përket pyetjes se çfarë efekti kanë në

organizëm do shtoja se efekti i tyre është i shumtë.

Së pari ata suprimojnë (frenojnë) ovulacionin apo

pjekjen e vezës dhe ulin transportin e

spermatozoideve në tubat e mitrës. Në të njëjtën kohë

ata japin ndryshime në endometër (shtresën që vesh

mitrën) duke zvogëluar mundësinë e implantimit

(vendosjes) së produktit si dhe trashin mukusin e

qafës së mitrës duke penguar kalimin e

spermatozoitëve.

Së fundi do shtoja se gjatë përdorimit të tyre të mund

të shfaqen të përziera, dhimbje të lehta të gjirit,

dhimbje koke dhe gjakosje në sasi të vogla gjatë

përdorimit. Po ashtu nëse përdoren bashkë me disa

lloj medikamentesh të tjera (për epilepsi apo

tuberkuloz) efekti i tyre ulet. Efekt tjetër anësor është

fakti që përdorimi i tyre mund të vonojë rikthimin e

fertilitetit pas ndërprerjes së tyre, si dhe nuk mbrojnë

nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme. Kjo

është arsyeja që gjithmonë rekomandohet konsultë

me mjekun gjinekolog, përpara se të niset përdorimi

i tyre”.

Nëse doni të merrni më shumë informacion për

sëmundje të caktuara apo doni të komunikoni

me mjekë specialistë, mund të kontaktoni me ne

nëpërmjet letrave ose postës elektronike në

adresat e mëposhtme:

Adresa: Rr. “Jordan Misja” (prapa shkollës

“Harry Fulltz”), pallati 1, kati 2, Tiranë.

Tel.00355 4 273 207|08|09 Kategorite & Qytetet 
 SHERBIME - Mjeksore
 Durres
 Tirane

 Reklama te tjera 
Tjeter reklame ne kategorine Mjeksore, qyteti
Parardhese reklame ne kategorine Mjeksore, qyteti Kontaktoni pronarin e reklames 
Mesazhi
Emaili
Emri juaj
Kodi Juaj
Fusni Kodin
Krijuar:
08-07-2008, 1:35 am
Interesimi: 3308
Tregoja miqve
Raporto abuzim
Komento

Reklamat.info eshte rrjeti nr # 1 i reklamave online, ne te cilin ofrohen-kerkohen, shitje-blerje, punesime, shtepi, automjete dhe kategori te tjera.
Reklamat Shqiptare, njoftime, reklama, shpallje falas.
© Reklamat.info